Тести ВУЗам не указ

Навіть вищих балів на єдиному тестуванні може не вистачити абітурієнтові для вступу. Більшість престижних вузів мають намір проводити додаткові іспити, тести, співбесіди, а Києво-Могилянська академія ще й посмітила відкрито про це заявити. У керівництва одного із провідних університетів країни можуть виникнути серйозні проблеми

На коні - авторитет держави й проведених їм реформ. Широко розрекламоване зовнішнє тестування на очах втрачає весь свій зміст. Вузи використовують будь-яку лазівку в законодавстві, щоб організувати власний відбір. Але ніхто, крім ректора "Могилянки" В'ячеслава Брюховецького, не зважився зробити це відкрито.

"Державою визначені умови прийому, є нормативні документи, а вони будуть ще свої конкурси проводити!" - викликує Ярослав Болюбаш, директор департаменту вищої освіти міністерства освіти, і говорить, що в цьому питанні міністерство "ще буде приймати рішення". Неофіційно чиновники зізнаються, що готово йти на найбільш надзвичайні заходи - аж до "рішення кадрового питання". І якщо керівництво Києво-Могилянської академії буде упиратися, то цілком може втратити свої місця.

"У державному вузі, тим більше - у національному, повинні реалізуватися державні національні підходи", - вважає Болюбаш.

У цілому директор Департаменту вищої освіти МОН вважає, що посттестова вступна кампанія проходить нормально. На його думку, основна маса вузів готова задовольнятися тестами. Додаткові випробування збережені переважно у творчих вузах і тих, де є особливі вимоги до фізпідготовки й знання іноземних мов. Але головною скалкою для міністерства залишається Києво-Могилянська академія.

Києво-Могилянська аномалія

В "Могилянці" мають намір тестувати абітурієнтів не тільки з англійської мови, але й з всіх інших предметів. На думку почесного президента університету В'ячеслава Брюховецького, рівень могилянських абітурієнтів настільки високий, що підходити до них із загальною міркою ніяк не можна. "Торік на 505 місць у нас було 611 золотих медалістів", - розповів він. Брюховецький наполягає, що прийом за одними лише результатами тестування, крім іншого, суперечить вимозі закону про освіту, що пропонує зараховувати у вузи за конкурсом й за здібностями. "Якщо мені доведуть, що ці тести - вони перевіряють здібності - ми відмовимося від додаткових завдань", - говорить В'ячеслав Степанович, відзначаючи, що цього йому ніхто й ніколи не доведе. Брюховецький підкреслює, що КМА безглуздо підозрювати в тому, що власні випробування потрібні їй для збереження корупційних схем - ні в чому подібному вуз раніше замічений не був, та й народна поголоска підтверджує його високу репутацію.

Таємні ходи

Унікальність Могилянки тільки в тому, що вона зважилася на відкрите протистояння з Міносвіти. Інші рейтингові вузи воліють організовувати додатковий конкурс менш явно. Важелі для відсівання абітурієнтів одержали всі вузи, куди потрібно здавати іноземну мову. Також легко знайшли вихід факультети, чиї спеціальності можна назвати творчими - там введена співбесіда. Показова історія журфаку Київського національного університету. Останні роки тут відмінно обходилися без творчого конкурсу, а ректор не раз переконливо доводив, що вступники ще не в змозі показати журналістські вміння, а тому творчий відбір не має сенсу. Але цього року, крім тестів, всі бажаючі стати "акулами пера" будуть проходити відбір.

Найбільші махінації варто очікувати в найбільш рейтингових вузах. Приміром, перших 312 заяв, поданих на юрфак КНУ ім. Шевченка демонструють середній вступний бал на рівні 542 - тобто боротьба явно буде вестися на найбільших висотах, впритул до максимальних 600. У настільки малому діапазоні досить багато здобувачів престижних спеціальностей можуть пред'явити вузу рівні оцінки, і тоді для відбору прийдеться задіяти додаткові механізми - від конкурсу атестатів до якихось співбесід, у яких поки зізнаються тільки неофіційно.

Втім, деякі студенти тільки раді додатковій можливості показати себе. Євгеній збирається вступати на факультет міжнародних відносин і вважає себе справжнім харизматом. "Я вмію зацікавлювати людей, умію подобатися ім. Навіщо мені тести? Я, навпаки, хочу потрапити на співбесіду! А от є в мене знайомий, типовий інтроверт, спілкується мляво, флегматик. У нього результати тестів вищі за мої, і шанси на вступ відповідно теж вищі. ЗНО не враховує індивідуальні якості".

Та й від корупції не страхують - упевнена Інна Якопишина із Чернівецької області, що вступає на журналістику КНУ: "Чиновники кричали на всю Україну, що все буде справедливо, а справедливості не було. Багато тестів були куплені. У сусідньому районі в мене є подруга, що за $350 придбала зошити з відповідями - за підсумками одержала відмінні оцінки".

Ажіотаж на старті

Уже перші дні роботи приймальних комісій демонструють небувале досі прагнення раніше здати документи в уподобаний вуз. "Черги в приймальну комісію величезні, не пам'ятаю подібного за всі роки практики, - повідомив відповідальний секретар приймальної комісії Харківського університету ім. Каразіна Віктор Огнєв. - Вступних іспитів ні, хлопці зі швидше здати документи, щоб встигнути з'їздити відпочити".

Спрацьовує й той фактор, що всі хочуть потрапити на бюджетні місця. Але отут вирішальним буде тільки бал у сертифікаті, обіцяють чиновники. Як уважають деякі експерти, вузи з, хто в них учиться тільки до середини осіни. Адже з документи можна в необмежене число навчальних закладів. А випускники з гарним балом зможуть вибирати.

"Усе повинні писати заява на бюджетну форму, - пояснює З Болюбаш, - ніяких окремих конкурсів не буде. Усі вибудовуються один по одному - після ста кращих, якщо 100 бюджетних місць, - підводити риса, іншим же - є засобу - плати, немає грошей - як у радянські часи на медицину по 5-6 разів надходили - і нормально було".
Письмо администрации Размещение рекламы Правила
При любом использовании материалов сайта обязательна гиперссылка на сайт «Репетитор».
По всем вопросам обращайтесь: repetitor_admin[@]repetitor.ua | +380677171698; Рабочие дни: понедельник - пятница c 9:00 до 19:00; В течении дня с вами свяжутся или напишите через форму обратной связи
Разработка и Дизайн компании Awelan
Rambler's Top100 Здесь находится аттестат нашего WM идентификатора 143385800816
Проверить аттестат